וידגו לרוב בקרב הארץ

בורי

אמנון

קרפיון

באס

אדמונית
מוסר

דגי נוי

date 2006 תאריך
בס"ד
ה' שפתי תפתח ופי יגיר תהילתך – מה רבו מעשיך ה' כולם בחכמה עשית

1. הצלה מוזכר בתנ"ך בספר יונה איך ניצל הנביא ע"י הדג התפלל ממעיו והדג פלט אותו לחוף נינוה שם התנבא והציל את כל העיר . דבר אחר אמרה ידוע היא תאכל דג ביום דג ותינצל מדג ופרושה : תאכל דג ביום ד ג היינו (ד = 4) + (ג = 3 ) סה"כ 7 שהוא היום השביעי שבת קודש,מעין עולם הבא : גאולה ,ותינצל מד"ג שהם דיני גיהינום. רחמנא לצלן.מה דג לא יכול לחיות ללא מים? כך יהודי אינו יכול לחיות ללא תורה!

2. מזל מסופר שבדור המבול כל העולם חטא כולל החיות למעט נח שעליו נאמר "איש צדיק תמים "ובני ביתו והדגים לכן הם היחידים ששרדו מדור הפלגה על הדגים נכתב שלא שולטת בהם עין הרע למה ? כי אי אפשר לראותם הם מכוסים במים והמים הם משולים לתורה מים חיים ותורת חיים . מה המים שיורדים מהשמים וזורמים למטה כך תורה שניתנה מלמעלה מהר סיני ע"י הקב"ה מגיעה לכל אדם בכל דרגה. דג = גד = מזל . כשם שהמים קדמו לתחילת הבריאה כך גם קדמה התורה לעולם.

3. הנהגה אפשר ללמוד הרבה מהתנהגות הדגים למשל הם כל הזמן קולטים : עינם פקוחות תמיד ושמיעתם חדה בהרבה ולמרות זאת אין הם מוציאים הגה מפיהם כך נמנעים מלשון הרע והרי ידוע שחים ומות ביד הלשון. זיכרונם הפרטי קצר כך שאין הם שומרים טינה. אבל הם לומדים ומתחכמים כך שקשה מפעם לפעם לתפוס אותם. השחייה נגד הזרם מסמלת את חיות הדג כך בחיים יש מצבים ומקומות שקיום תורה ומצוות מצריך מסירות נפש עול ממש קשה כמו השחייה במעלה הנחל . כשם שדגים כמהים לכל טיפת מים טריים כך יהודי כמה תודה שיודע רוצה עוד.

4. שפע וברכה בתורה בספר בראשית פרשת ויחי מברך יעקוב את בניו של יוסף אפרים ומנשה "המלאך הגואל אותי מכל רע יברך את הנערים ויקרא בהם את שמיושם אבותיי אברהם ויצחק וידגו לרוב בקרב הארץ" כלומר שיפרו וירבו כמו הדגים . ברכה זו נאמרה כל לילה בקריאת שמע שעל המיטה ובברכות במוצ"ש. בנבואת יחזקאל מוזכר "והיה הדגה רבה מאוד" סימן לשפע.

5. כשרות בויקרא פרשת שמיני ובדברים פרשת ראה הדגים הכשרים הם בעלי סנפיר וקשקשת שהם מותרים למאכל . הסנפיר מנווט והקשקשת מגינה.מלבד מערכת החיסון הטבעית שלו.

6. הצלחה כאשר הדגים במצוקה שאין יותר חמצן במים מה הם עושים ? הם מרימים את הראש למעלה ומחפשים חמצן מהאוויר הדבר לא נשמע אך נראה כאילו הם צועקים לעזרה כך הם כאשר היהודים במצוקה למי צריך לפנות מי יכול להושיע כבשה בין שבעים זאבים ? הרועה של ישראל הוא השם יתברך כאשר פונים אליו אז לא יחסר דבר.

7. נשמה נישומתם של צדיקים מתגלגלות בדגים (מספר הזוהר) איוב י"ב 8 כותב " ויספרו לך דגי הים ..שיד ה'... גם שמות שנתנו לדגים על שם צדיקים למשל דג סול נקרא דג משה רבנו ובריבוניה היא סולטן אברהים, נסיכת הנילוס יאורן. עובדי הדיג שבמסירות ונפש חפצה יוצאים בבוקר בבוקר לטפל בדגה: בחורף הקר והגשום, ברוח , בבוץ, בקיץ הלוהט ובשמש הקופחת, לשלות, להאכיל, להעביר, לרפא, להפרות, לשלוח, לתחזק ולקבור דגים מתים ר"ל.

8. חכמה סייג לחכמה שתיקה , כאשר לא מדברים אפשר לשמוע ולהקשיב לזולת כך לומדים , מחכימים נותנים כבוד איש לרעהו ומרבים שלום בעולם.דבר נוסף ומרתק הוא התנהגות להקת דגים היא דוגמה מדהימה למופע אחדות שמשקף אינטליגנציה קבוצתית :לאן לשחות באיזה מהירות אשר תורמת רבות לשרידות הלהקה בחיפוש מזון והנצלות מטורפים. השחייה נגד מעידה על חיים. הנביא חבקוק מספר על הבורא "ותעשה אדם כדגי הים.

9. מצווה כתוב בבראשית א' כו' "ויאמר ה' נעשה אדם כצלמנו כדמותנו וירדו בדגת הים" אם כן מיד לאחר בריאת האדם ממליץ לנו הקב"ה לדוג דגים . אך אין הכוונה לאבד את כל אוכלוסיית הדגים בים לשם כך חייבים לעודד את ענף גידול חקלאות הדגים בארץ לניצול טוב יותר של המים ושימור הדגה בים הגדול לזכור את יציאת מצרים בספר במדבר פרשת בהעלותך נאמר " זכרנו את הדגה אשר נאכל במצרים ..."

10. בריאות בגמרא במסכת ברכות מצוין שמאכל דגים קטנים מרפא גוף אדם שלם. הדג מהוה מקור טוב לחלבון, ומכיל הרבה ויטמינים ומינרלים חשובים המסיעים בחלק גדול מפעולות הגוף . ויטמין A טוב לעניים, לריאות, לפוריות, לעור לעצמות לצמיחה. ויטמין B-2 (ניאצין) משפר את חילוף החומרים ומועיל לעור. ויטמין B-3 (ריבופלאבין) בונה את ההורמונים של יותרת הכליה, בונה את העור ומסיע בחילוף חומרים בגוף. ויטמין B-6 (פירידוקסין)משפיע על המוח ומערכת העצבים , העור , מערכת העיכול,חילוף חומרים והדם. ויטמין 12-B מעולה למוח ומערכת העצבים, חילוף חומרים, צמיחה ולדם . ויטמין D . משתלב עם הורמון בלוטת התריס מסיע לקליטת סידן ואיזונו לבניית העצמות. ויטמין H (ביוטין) חילוף חומרים, חיוני בפעולת אנזימים רבים, דרוש לפרוק חומצות שומן ופחמימות לאנרגיה.

מינראלים ששומרים על תהליכים תקינים בגוף : נחושת, מרכיב חיוני בחלבונים ובאנזמים,התפתחות תאי דם אדומים ופגמנט השיער והעור ,מסיעת לשימוש בויטמין C חיונית ליצירת גלוקגן ואלאסטין חלבונים המצויים ברצועות,בדפנות כלי הדם ובריאות. ליצירה ותחזוקה תקינה של עצמות חזקות, לפעילות מערכת העצבים המרכזית. פלואור : מונע עששת,תורם לחוזק העצמות מרכיב במשחת שיניים ומוסיפים אותו למי השתייה. ברזל : מרכיב בצבע הדם ההמוגלובין ויצירת מיוגלובין –צבען המאכסן חמצן בשריר והוא מרכיב באינזמים רבים מעורב בקליטת חמצן , הפיכת הסוכר בדם לאנרגיה. מגנזיום: חיוני ליצירת העצמות והשיניים , העברת אותות עצביים ולהתכווצות השרירים וויסות חום הגוף. אשלגן: פועל ביחד עם הנתרן בבקרת מאזן המים בגוף, הובלת אותות עצביים,התכווצות שרירים ושמירה על קצב לב תקין, אגירת פחמימות ולפירוקן לאנרגיה. זרחן: זרחן הוא יסוד חיוני לכל צורות החיים הידועות. ומופיע בכל היצורים החיים.מהווה חלק ממולקולת הDNA והRNA. תאים חיים משתמשים בתרכובת הזרחן ATP על מנת להפיק אנרגיה. פוספוליפידים הם המרכיבים העיקריים של קרום התא. סלניום : בשילוב עם ויטמין E שומר על גמישות הרקמות בגוף ובכך מאט את תהליך ההזדקנות . מגביר את הסיבולת ע"י שיפור אספקת החמצן ללב. מגן נגד לחץ דם גבוה . מונע התקרשות לא תקינה של דם בעורקים ובכך מפחית את הסיכוי לאירוע מוחי או התקף לב. גירוי התכווצות הרחם בהריון. נתרן : מאזן המים בגוף,הולכת אותות עצביים והתכווצות השרירים שמירת קצב לב תקין אבץ : תפקיד חשוב בפעילותם של יותר מ 200 אנזימים חיוני ליצור חלבונים וחומצות גרעין . מעורב בתפקוד הורמון אינסולין וניצול פחמימות . דרוש לוויסות קצב תקין של צמיחה, להתפתחות אברי הרבייה. לתפקוד תקין של בלוטת הערמונית ולריפוי פצעים וכוויות. משמש לריפוי בעיות עור וטחורים.ליצור טיפות עניים

סידן: המינרל שנמצא בגוף בכמות הגדולות ביותר מהווה 90 אחוז מהחומר הקשה בעצמות ,בשיניים יצירה ותחזוקה מסייע לקרישת דם, להעברת אותות עצביים והתכווצות שרירים . יוד : חיוני ליצירת הורמון בלוטת התריס, המווסת את ייצור האנרגיה בגוף, ממריץ צמיחה והתפתחות ומסיע לשרפת עודפי שומן

אומגה 3 : חומצות השומן מקבוצת אומגה–3 הכרחיות לתפקוד האופטימלי של כל תא בגופנו. אצל רוב האנשים, הגוף מסוגל לסנתז בכבד את EPA ואת DHA מחומצה אלפא-לינולנית.הגוף האנושי אינו מסוגל לייצר חומצה אלפא-לינולנית תפקידן העיקרי של חומצות אומגה-3 הוא לשמור על גמישות נכונה של קרומי התאים (מוזאיקה נוזלית),כך שכל הקולטנים של התא יוכלו לפעול בקליטה והעברה של מסרים בצורה תקינה. נמצאת בדגי מים קרים. קלוריות ל 100 גרם 130 – 300 ומכיל מעט כולסטרול . מתוך המילון הקלורי המלא סופרים קלוריות ספר "תרופות המדריך השלם" , ויקפדיה , התורה והתלמוד. דגים מומלצים: אמנון , קרפיון, בורי ,כסיף, מוסר, באס, פורל , ברמונדי, רוקי ואדמונית שהם הטריים ביותר הישר מברכות הדגים בישראל

מחכים ומצפים לסעודת משיח שבה נאכל את שור הבר, הלוויתן והיין המשומר וכמובן נשמע ונתענג מדברי תורה.